Monday, October 27, 2008
Imamo zadovoljstvo da vas obavestimo kako ovih dana, vrlo intenzivno teku pripreme za sledeću etapu snimanja filma ŠIŠANJE Stevana Filipovića. Sledeća etapa će trajati tri sedmice i u njoj će svoju ulogu, između ostalih snimiti i Bojana Novaković koja će radi ovog snimanja doći iz Holivuda.
Od početka mukotrpnog snimanja ŠIŠANJA, Bojana je snimila uloge u novim filmovima najveće bioskopske zvezde u ovom trenutku Will Smitha (SEVEN POUNDS) i jednog od najkultnijih reditelja, Sam Raimija (DRAG ME TO HELL).
Međutim, naročit uspeh Bojanine karijere je uloga u filmu EDGE OF DARKNESS Martina Campbella u kome će svoj glumački come back imati Mel Gibson. Ova uloga je pivotalna za zaplet a u televizijskoj seriji na kojoj je film baziran, tu ulogu je igrala Joanne Whalley.
Uprkos uspehu tamo gde postoji vrhunska kienmatografija, Bojana nije zapostavila naše kinematografske ruševine i dolazi u Srbiju da kompletira svoj posao u ŠIŠANJU!
Snimanje ŠIŠANJA će biti okončano idućeg proleća. Uprkos svim opstrukcijama i problemima na koje je nailazila, ova ekipa je uspela da ih prevlada i nadamo se da će već iduće jeseni javnost videti ovaj fim i moći da proceni da li smo bili u pravu kada smo verovali u ovaj projekat.
Sada je već sasvim izvesno da ćemo u 2009. godini videti barem pet naslova koji reprezentuju Novi srpski film.
Sunday, October 26, 2008
L'OREAL CINEMANIA-TIPS
Ovogodišnja Cinemania ne obiluje naslovima koji izazivaju ubrzan rad srca i stvaraju histeričnu potrebu da odmah budu pogledani. Za to su delimično krivi i sama selekcija a i vreme koje je prošlo od izlaska nekih filmova koji su u međuvremenu mogli da budu pogledani na vrlo kvalitetnim piratskim kopijama.
Što se naših preporuka tiče, iako ga nismo gledali, najviše očekujemo od filma GRAD SVETLA Gila Kenana. Kenan je pre dve godine potpisao najbolji film godine MONSTER HOUSE, i zbog njega postao jedan od talenata na koje se obraća najveća paža, a ovo mu je igrani debi koji stiže sa sjajnim preporukama. Taj film je na programu 1. novembra u 17:30.
Mlađoj braći možemo da preporučimo jedan film koji smo gledali, NIKAD NE ODUSTAJ Jeffa Wadlowa koji bi mogao da ostavi snažan utisak na adolescente sa svojom pričom o tajnom borilačkom klubu u jednoj srednjoj školi na Floridi. NIKAD NE ODUSTAJ je KARATE KID za novi milenijum i solidno apdejtuje taj mitos prema savremenim okolnostima.
Ljubitelji ortodoksnije akcije i kompjuterskih igara treba da pogledaju TRKU SMRTI Paula WS Andersona. Ne bojte se, to nije onaj Paul Anderson koji pravi smaračke filmove poput THERE WILL BE BLOOD. Ne, ovo je onaj DOBRI Paul Anderson koji je snimio RESIDENT EVIL. TRKA SMRTI je energična, agresivna, hard-R pošto reditelj ne preza od toga da nam pokaže kakve posledice lupanje automobila ostavlja na meso ljudi u vozilu.
Ljubitelji komedije, treba da vide novu produkciju Judda Apatowa ANANAS EKSPRES. Iako su Apatow produkcije u poslednje vreme nešto slabije, možda se vratio u formu baš sa ovim naslovom.
Iako ima loše kritike, savesti radi treba pogledati i OPASNOST U BANGKOKU braće Pang u kome su rimejkovali vlastiti klasik, ovog puta sa Nicolas Cageom. Što se Azije tiče, valja ispoštovati i GOSPODARE RATA Petera Chana, u najmanju ruku zato što nemamo često priliku da gledamo Jet Lija na velikom ekranu.
Savesti radi, možda treba pogledati i KRUG LAŽI Ridleya Scotta. Iako se otprilike zna šta se od senilnog starca može očekivati, hajde da mu pružimo još jednu priliku, možda može prijatno da nas iznenadi.
Kad je reč o ZRNU UTEHE, ako se ume u obzir najnoviji talas prostituisanja časnog imna agenta 007 sa tim da ne pije alkohol i ne predstavlja se na svoj karakterističan način, najpametniji potez je bojkot. Ali, biće teško odoleti da se ne pogleda najdraži serijal.
Ko je propustio, u repriznom porgramu može da pogleda ČARLSTON ZA OGNJENKU i MILOŠA BRANKOVIĆA. Od stranih filmova, ko nije gledao u repriznom programu obavezno mora da vidi VEGAS ZA DVOJE Toma Vaughana, TRAŽEN Timura Bekmambetova, NE KAČI SE SA ZOHANOM Dennisa Dugana, HENKOKA Petera Berga, GOSPODARE ULICE Davida Ayera i WALL-E Andrew Stantona.
Thursday, October 23, 2008
IZAŠLI NOVI KADROVI
U petak, 24. oktobra u 18h na štandu izdavačke kuće Clio biće održana promocija zbornika eseja o srpskom filmu NOVI KADROVI: SKRAJNUTE VREDNOSTI SRPSKOG FILMA. Na promociji će se pojaviti All-Star ekipa novog srpskog kritičarskog kruga.
Kao mali teaser, evo nabrojanih tema i autora koji se pojavljuju u zborniku:
Dejan Ognjanović: SRPSKI HOROR FILM IZMEĐU METAFORE I STVARNOSTI
Đorđe Bajić: SRPSKI KRIMI FILM: UBISTVO NA PODMUKAO I SVIREP NAČIN I IZ NISKIH POBUDA ŽIVORADA ŽIKE MITROVIĆA
Olga Dimitrijević: MIR, MIR, MIR, NIKO NIJE QUEER:QUEER MOTIVI U DOMAĆEM FILMU
Kristina Đuković: JOVAN RANČIĆ: VUK SAMOTNJAK SRPSKOG DEČJEG FILMA
Dimitrije Vojnov: DOSIJE: SRPSKE TAJNE SLUŽBE NA FILMU
Miloš Cvetković: FILM OSVETE: BALADA O SVIREPOM… RADIVOJA- LOLE ĐUKIĆA
Dejan Dabić: CENZURISANI DEBI ILI BILO JEDNOM U (SOCIJALISTIČKOJ) SRBIJI
Zoran Janković: NIKAD POKORAN: MARBLE ASS ŽELIMIRA ŽILNIKA
Aleksandar Novaković: POLOMLJENA KOPLJA: UPOREDNA ANALIZA FILMOVA ČUDO Đ. KADIJEVIĆA I BANOVIĆ STRAHINJA V. MIMICE
Uroš Smiljanić: PANK PRE PANKA: MLAD I ZDRAV KAO RUŽA JOVANA JOVANOVIĆA
Srđan Vučinić: MAPE APOKALIPSE: KIČMA VLATKA GILIĆA U SVETLOSTI DANAŠNJEG ISKUSTVA
Miloš Đurđević: KOKAN RAKONJAC: PARABOLA O ZAZIDANIMA
Marko Krstić: APSURD PODELA, POBEDE I SLOBODE: ČOVEK IZ HRASTOVE ŠUME I DELIJE MIĆE POPOVIĆA
Dejan Ognjanović: ČETIRI DIMENZIJE PRAZNIKA ĐORĐA KADIJEVIĆA
Ivan Velisavljević: U KVARU, POBUNJEN, ODBAČEN: PORAZ INTELEKTUALCA U FILMOVIMA MILOŠA RADIVOJEVIĆA
Tuesday, October 21, 2008
NEVINE ZAVERE
Izašla je zbirka Dimitrijevih drama NEVINE ZAVERE u izdanju Kulturnog centra Ribnica iz Kraljeva. U zbirci se nalaze Dimitrijeve drame VELIKA BELA ZAVERA, BEBINA NOĆ U GRADU i 72 DEVICE. Ukoliko želite da je kupite na Sajmu knjiga od danas je dostupna na štandovima kraljevačke Povelje i čačanske Legende u Hali 14.
Sunday, October 19, 2008
PROZOR U SRBIJU
Ovih dana oligarsi, naročito radi promocije njihovog kandidata za “oskara”, insistiraju na priči o tome kako je film značajan za promociju Srbije u svetu. Setimo se samo marša nekoliko miliona fanova KLOPKE u Berlinu nakon što je Nemačka priznala Kosovo, Britanaca u majicama HADERSFILDA koji su bodrili Zvezdu i Partizan u euro kupovima, Obamine rečenice “Kako bombarodvati narod koji je snimio film SEDAM I PO?” u nedavnoj debati sa McCainom...
Srpski film je dakle jako pomogao da se promeni slika o nama u svetu, ne samo svojim izuzetnim kvalitetom kojim je zasenio sve ostale kinematografije, ne samo svojim trijumfalnim nastupima na velikim festivalima, već pre svega masovnošću svog gledališta širom sveta. ;)
No, pošto je očigledno bačena ogromna količina novca na promociju naše kulture i države u svetu putem ovih filmova, hajde da vidimo šta je u 2008. godini realno promovisalo Srbiju i srpske vrednosti u svetu. U ovom pregledu izuzećemo sport koji uostalom u većini nedavnih slučajeva ionako nije plod neke naše strategije već spoja našeg mesa i stranih stručnjaka.
Na trećem mestu je svakako film NICK AND NORAH'S INFINITE PLAYLIST o kome smo već pisali, moramo da se pohvalimo – pre svih. U ovoj indie romantičnoj komediji dvoje mladih hip junaka lutaju gradom u svom “jugu”. Ovo nesumnjivo nije prvi film u kome se “jugo” pojavljuje kao neko goofy vozilo koje služi za sprdnju, međutim vredno pažnje je to da već 20 godina ovaj model ima svoje mesto u američkoj kinematografiji. U vreme kada je taj auto bio aktuelan na tržištu posprdan tretman bi se mogao smatrati štetnim. Sada, “jugo” dobija jedan retro kvalitet i dokazuje se kao model od koga se očekuje da bude lošiji od savremenih kola, ali se zato nametnuo kao autentičan segment, verovali ili ne, američke, dakle najmoćnije pop kulture.
Na drugom mestu je film TAKEN Pierre Morela sa Liam Neesonom u ulozi ex-CIA operatvica kome albanska mafija u Parizu otima ćerku i želi da je proda u belo roblje. Ovaj film je producirao Luc Besson i i svakako nije to prvi put da su u francuskom filmu albanski mafijaši prikazani kao negativci, setimo se naslova poput NID DE GUEPES ili TAXI 3. Međutim, TAKEN ima veću ambiciju od tih filmova i ima širu ciljnu grupu širom sveta. On svakako neće pokrenuti najšire mase da štrajkuju glađu sve dok najmoćnije vlade svete ne povuku svoje nezakonito priznanje lažne natovske države Kosovo ali definitivno će bolje nego filmovi koje naša država finansira objasniti svetu sa kakvom ekipom mi imamo posla u najjužnijoj srpskoj pokrajini.
Na prvom mestu svakako je Niko Belić, od majke Milice, bosanski Srbin, glavni junak nove igre GTA IV. Naša štampa je u svom nezrelom maniru odmah histerično reagovala na to što je Srbin negativac u novoj igri. Međutim, reč je o jednoj od najvećih zabluda. Niko Belić jeste ološ ali u GTA IV on je antiheroj sa kojim se identifikuje igrač, dakle milioni američkih klinaca i gejmera širom sveta. Pojavljivanje bosanskog Srbina kao glavnog junaka u najtiražnijoj igri je nesumnjivo jedan od najznačajnijih upliva Srpstva u tkivo pop kulture. Nažalost, umesto da je ovo delo srpskih lobista u američkoj industriji igara, Niko Belić je prikazan kao skandal u našoj štampi i još jedan primer specijalnog rata koji se vodi protiv Srbije. To je ista ona štampa koja plasira bajkovite priče o tome kako nas oligarsi sa svojim jadnim filmovima reprezentuju u svetu.
Na svu sreću, nisu svi poput oligarha zaduženi da nas pomažu i brane. Ima nekih koji naprosto vide da u našem miljeu ima nešto zanimljivo i to plasiraju na ekran.
Srpski film je dakle jako pomogao da se promeni slika o nama u svetu, ne samo svojim izuzetnim kvalitetom kojim je zasenio sve ostale kinematografije, ne samo svojim trijumfalnim nastupima na velikim festivalima, već pre svega masovnošću svog gledališta širom sveta. ;)
No, pošto je očigledno bačena ogromna količina novca na promociju naše kulture i države u svetu putem ovih filmova, hajde da vidimo šta je u 2008. godini realno promovisalo Srbiju i srpske vrednosti u svetu. U ovom pregledu izuzećemo sport koji uostalom u većini nedavnih slučajeva ionako nije plod neke naše strategije već spoja našeg mesa i stranih stručnjaka.
Na trećem mestu je svakako film NICK AND NORAH'S INFINITE PLAYLIST o kome smo već pisali, moramo da se pohvalimo – pre svih. U ovoj indie romantičnoj komediji dvoje mladih hip junaka lutaju gradom u svom “jugu”. Ovo nesumnjivo nije prvi film u kome se “jugo” pojavljuje kao neko goofy vozilo koje služi za sprdnju, međutim vredno pažnje je to da već 20 godina ovaj model ima svoje mesto u američkoj kinematografiji. U vreme kada je taj auto bio aktuelan na tržištu posprdan tretman bi se mogao smatrati štetnim. Sada, “jugo” dobija jedan retro kvalitet i dokazuje se kao model od koga se očekuje da bude lošiji od savremenih kola, ali se zato nametnuo kao autentičan segment, verovali ili ne, američke, dakle najmoćnije pop kulture.
Na drugom mestu je film TAKEN Pierre Morela sa Liam Neesonom u ulozi ex-CIA operatvica kome albanska mafija u Parizu otima ćerku i želi da je proda u belo roblje. Ovaj film je producirao Luc Besson i i svakako nije to prvi put da su u francuskom filmu albanski mafijaši prikazani kao negativci, setimo se naslova poput NID DE GUEPES ili TAXI 3. Međutim, TAKEN ima veću ambiciju od tih filmova i ima širu ciljnu grupu širom sveta. On svakako neće pokrenuti najšire mase da štrajkuju glađu sve dok najmoćnije vlade svete ne povuku svoje nezakonito priznanje lažne natovske države Kosovo ali definitivno će bolje nego filmovi koje naša država finansira objasniti svetu sa kakvom ekipom mi imamo posla u najjužnijoj srpskoj pokrajini.
Na prvom mestu svakako je Niko Belić, od majke Milice, bosanski Srbin, glavni junak nove igre GTA IV. Naša štampa je u svom nezrelom maniru odmah histerično reagovala na to što je Srbin negativac u novoj igri. Međutim, reč je o jednoj od najvećih zabluda. Niko Belić jeste ološ ali u GTA IV on je antiheroj sa kojim se identifikuje igrač, dakle milioni američkih klinaca i gejmera širom sveta. Pojavljivanje bosanskog Srbina kao glavnog junaka u najtiražnijoj igri je nesumnjivo jedan od najznačajnijih upliva Srpstva u tkivo pop kulture. Nažalost, umesto da je ovo delo srpskih lobista u američkoj industriji igara, Niko Belić je prikazan kao skandal u našoj štampi i još jedan primer specijalnog rata koji se vodi protiv Srbije. To je ista ona štampa koja plasira bajkovite priče o tome kako nas oligarsi sa svojim jadnim filmovima reprezentuju u svetu.
Na svu sreću, nisu svi poput oligarha zaduženi da nas pomažu i brane. Ima nekih koji naprosto vide da u našem miljeu ima nešto zanimljivo i to plasiraju na ekran.
Beograd se brani u Liberty Cityju.
Saturday, October 18, 2008
Friday, October 17, 2008
PRVA POBEDA
Uspeli smo da ostvarimo prvu pobedu. Danilo je osvojio sredstva za razvoj scenarija na konkursu FCSa! Evo vesti!
OBAVEŠTENJE O IZBORU PROJEKATA PO KONKURSU ZA FINANSIRANJE RAZVOJA FILMSKOG SCENARIJA
17.10.2008.
Povodom Vašeg učešća po Konkursu za finansiranje razvoja filmskog scenarija, koji je raspisan Odlukom v.d. direktora Filmskog centra Srbije br. 03-72 od 27. marta 2008. godine i objavljen u dnevnom listu '''Večernje novosti" dana 05. 06. 2008. godine i na internet prezentaciji Filmskog centra Srbije dana 05. 06. 2008. godine, obaveštavamo Vas da je Upravni odbor Filmskog centra Srbije, na osnovu izbora Komisije za finansiranje razvoja filmskog scenarija, u sastavu Bogdan Tirnanić, Biljana Maksić i Milena Marković dana 02. oktobra 2008. godine doneo Odluku o izboru pet dobitnika podrške i to:
1. 08-456 Vladislava Vojnović ''Drugi krug'' 325.000,00
2.08-525 Srđan Anđelić / Miodrag Ćertić "Vista Vision" 325.000,00
3. 08-524 Vuk Ršumović ''Ničije dete'' 325.000,00
4.08-520 Danilo Bećković "Monte Zombie"325.000,00
5. 08-538 Saša Radojević ''Želja'' 325.000,00
Učesnik konkursa koji smatra da je njegovo pravo povređeno ovom Odlukom, ima pravo žalbe u roku od 8 dana od dana prijema ovog obaveštenja, a najdalje u roku od 15 dana od dana objavljivanja rezultata konkursa na sajtu Filmskog centra Srbije.
Thursday, October 16, 2008
NAŠE OMILJENE REDITELJKE
Prvo se ove jeseni vratila Kathryn Bigelow, zatim je Maja Uzelac objavila da snima film, a juče su nas obradovale naše drage koleginice Maja Miloš i Jelena Tvrdišić koje su diplomirale. Ovu jesen su nesumnjivo obeležile naše omiljene rediteljke, i nadamo se da ćemo uskoro imati priliku da gledamo i njihove celovečernje filmove.
Maji i Jeleni čestitamo diplomu i nadamo se će jednog dana i one imati tako odane fanove širom sveta kao što ih ima Kathryn. Majin celovečernji film KLIP možemo očekivati iduće godine, a Jelena već godinu dana priprema svoj debitantski film SLATKI MIRIS NAFTALINA. Znajući koliko su darovite, uopšte ne sumnjamo da će ti filmovi kada budu snimljeni biti nešto sveže i upečatljivo u našoj kinematografiji.
Inače, ovog vikenda je THE HURT LOCKER izašao u Italiji, u to ime evo italijanskog trejlera za novi film Kathryn Bigelow.
Tuesday, October 14, 2008
PLAVA KRV
Novine su ovih dana najavile novi projekat kome se izuzetno radujemo i nestrpljivo ga očekujemo. Naša draga prijateljica i zaštitnica Novog srpskog filma Maja Uzelac priprema svoj celovečernji film. Naša očekivanja od ovog filma su ogromna. Postoji li išta lepše od žena koje na ekranu koriste vatreno oružje? Ili od rediteljki koje snimaju filmove sa pucnjavom?
Srđan Šaper producent filma „Plava krv“
Maja Uzelac režira vestern
Maja Uzelac, autorka kultne emisije „Kulturni nokaut“, napisala je scenario za film „Plava krv“, originalnu priču koja govori o dve devojke, Katarini i Lari, koje se bore za naklonost jednog muškarca. Majin debitantski film u produkciji Srđana Šapera i kuće „Adrenalin“ počeće da se snima sredinom sledeće godine.
- „Plava krv“ je priča o Katarini i Lari, čija borba za istog muškarca postaje sama sebi svrha. Kako sukob između njih dve eskalira, a histerija zahvata i njihove prijateljice, Bili, muškarac zbog kog je sve i počelo, polako postaje nebitan i na kraju potpuno nestaje iz slike. Katarina je Obrenović, Lara je Karađorđević, a Bili je Branković - navodi Maja Uzelac i nastavlja pričom o radnji filma.- Njih dve su od početka jedna drugoj suđene. U potrazi za pravim muškarcem kojeg kao da su iz želje i potrebe same izmislile, dokazuju se i padaju na testovima velikih mitova ovog regiona, od Kosova do fatalnih glumica, od ratnih veterana do svadbi i sahrana. Sve te mitove i sve društvene okolnosti, međutim, one tretiraju kao aksesoar za sopstveni život i sopstvenu ljubavnu priču. Ima cinizma, ali i mnogo prostora za smeh, u ovoj priči iz koje se, na kraju, cedi prava krv - otkriva Maja i navodi gde je pronašla priču za film.- Tu priču sam pronašla u svakodnevici. To je jedan od arhetipa koji savršeno funkcioniše, jer u njemu svako može da se pronađe, a s druge strane užasno lako postaje metafora za odnose iz drugih oblasti života kao što su država, politika, kultura... - kaže Maja i dodaje: „Ja sam jedino mogla da napišem ovaj scenario tako što sam bila u stanju da se identifikujem sa svim likovima. Na ovaj ili onaj način, u nekom trenutku, u nekom odnosu u životu, bila sam i Lara i Katarina i Bili... Valjda ih zato sve toliko volim (smeh). A ta ljubav prema likovima je najbitnija stvar za film. Ako je nema, stvar prosto ne radi. Toliko je jednostavno“.
Maja objašnjava da će film biti western noir žanra.- To bi bio neki post-postmoderni krosover između vesterna i noara, a mene zabavlja kako to zvuči kad se spoji. To sad, naravno, ne treba da znači da će u filmu biti detektivi u balonerima koji na konjima uleću u salon. Dosta je suptilnije od toga. Da vidimo, imam, recimo, dvoboj pištoljima na vrtešci - priča Maja Uzelac i otkriva šta je glamurozno, a šta krvavo u filmu.- Srbija danas u ovom filmu je u kovitlacu, kao i u životu. A Katarina i Lara stvari razrešavaju onako kako to samo žene umeju, na visokim štiklama, nakarminisane, nonšalantno mlateći muškim igračkama, od pištolja do bombi i mitraljeza - priča Maja.
Film „Plava krv“ će se snimati u srpskoj prestonici.- Film će se snimati u Beogradu i njegovoj okolini, jer ovo je ultimativna beogradska priča. Samo, to neće biti sivi slomljeni Beograd, s kontejnerima i prosjacima i dnevnom politikom, na koji smo navikli u domaćim filmovima. Ovo će biti jedan lep Beograd u boji, jedan tragičan i čaroban, mitski, baš onakav kakvog ga ja uvek zamišljam kad otputujem, pa mi nedostaje - kaže Maja Uzelac i navodi da će film početi da se snima sredinom sledeće godine.
- Film je veoma zahtevan i pripreme će potrajati, ali iza sebe imam Srđana Šapera i produkcijsku kuću „Adrenalin“, tako da nemam nikakvih sumnji da ćemo izgurati. Srđan je i sam reditelj po obrazovanju, znamo svi da je bio i glumac, pa još odličan u čuvenom Šijanovom „Davitelju protiv davitelja“, ali ovo je prvi put posle dugog vremena da se aktivira u toj oblasti, a prvi put i u ulozi filmskog producenta. Inače, već dve godine sarađujem sa njim u „Meken Eriksonu“, tako da se jako dobro razumemo. Od samog početka mog rada na „Plavoj krvi“ on je neka vrsta dobrog duha, zaštitnika cele stvari - priča Maja i otkriva koliko joj je u svemu pomogao bivši partner, reditelj Uroš Stojanović.- Uroš mi je još davno pomogao da shvatim šta je to što volim kod filmova i kakve filmove ću želeti da pravim. To je najveća stvar. Drugo, nastavio je da očekuje od mene mnogo, a na tako nešto uvek moraš da ponudiš odgovor - iskrena je Maja Uzelac koja na pitanje koji glumci će zaigrati u filmu kaže:- Još nismo prelomili do kraja, ali uskoro ćemo morati da izađemo i sa imenima. Ja, naravno, imam svoje večne favorite na glumačkoj sceni, ali imam i problem, previše ih je.
- Oružani sukob u filmu počinje jednog dana u šopingu, a završava se scenom sličnom onoj u „Divljoj hordi“, samo u prestoničkom lunaparku - priča Maja i navodi kakvu pouku glavne junakinje na kraju izvlače.- Međusobnim suočavanjem, ove dve žene shvataju mnogo toga o sebi, menjaju se i, pre krvavog raspleta, na neki način jedna drugu razumeju, zavole. Ali pre toga moraju da kupe oružje u gatarinom šatoru, jedna na drugu bace crnu magiju, uhode ljubavnika po ratištu... - priča Maja.
Wednesday, October 08, 2008
Monday, October 06, 2008
Thursday, October 02, 2008
Wednesday, October 01, 2008
STANJE ŽANRA
U Srbiji su trenutno u fazi realizacije čak tri projekta koji se mogu u širem smislu povezati sa žanrom horora. ŽIVOT I SMRT PORNO BANDE se nadovezuje na tradiciju jugoslovenskog Crnog talasa ali sa horor senzibilitetom, i sad je u post-produkciji; ZONA MRTVIH se bavi tradicionalnom formom zombi filma sa elementima akcionog trilera; a SRPSKI FILM je interpretacija horora sa art elementima koji prevazilaze konvencionalne okvire žanra.
Ako imamo u vidu da naša žanrovska tradicija nije previše bogata i da ne postoji kontinuitet ovakve produkcije niti potražnje za ovakvim filmovima, moglo bi se reći da su konačno s jedne strane entuzijazam ljubitelja žanra a sa druge strane socijalne okolnosti koje se ubedljivo mogu artikulisati kroz horor počele da daju rezultate. Isto tako dobro je što u ova tri filma naša kinematografija sada može da pokrije veliki procenat onoga što horor konotativno jeste, od socijalnog komentara preko umetničkog iskaza do žanrovske ortodoksije.
U produkcionom smislu takođe je važno to što ŽIVOT I SMRT PORNO BANDE ima uticajnog lokalnog producenta, u SRPSKOM FILMU glume naše najveće glumačke zvezde a ZONA MRTVIH ima strane producente koji imaju ideju kako će film eksploatisati kasnije što znači da ovi naslovi neće biti u autsajderskoj poziciji.
Ako uzmemo u obzir da je apsolutni pobednik ovogodišnjih srpskih filmskih festivala ČETVRTI ČOVEK Dejana Zečevića koji je po svom karakteru pre svega žanrovski film, više nego oslonjen na tradicionalne strane uticaje, moglo bi se reći da je u našoj kinematografiji ove sezone žanrovski i repertoarski film u širem smislu odneo prevagu nad pogubnom kvislinškom kinematografijom koja je poražena na blagajnama, bezmalo nije imala uspeha na stranim festivalima i jedva da je nešto uspela da zakulisno osvoji na domaćim.
Ove sedmice u bioskope ulazi MILOŠ BRANKOVIĆ, film sa radikalnim pristupom koji se znatno razlikuje od uobičajenih trendova koji su upropastili našu kinematografiju, i takođe se oslanja na mnoge žanrovske tradicije u svom plasmanu otvorene socijalne kritike. Dakle, imaćemo šta da gledamo i sada i iduće godine.
Međutim, i dalje je velika borba pred nama. Izbor našeg predstavnika za oskara pokazuje da još uvek nismo uspeli da konvertiramo kvalitet i svežinu svojih pokušaja u političku moć unutar naše kinematografije. Dakle, velika borba je pred nama ali na svu sreću imamo i filmove kroz koje ćemo moći da afirmišemo svoje ideje i da se oligarsima suprotstavimo na njihovom terenu. Međutim, u toj borbi imamo jednog dezorijentisanog protivnika koji ide iz nokdauna u nokdaun, iz prljavog udarca u prljavi udarac. A sa druge strane, mi imamo entuzijazam i snagu da uprkos svemu snimamo i da ne posustajemo.
Ove godine uspeli smo da postignemo nemoguće. Govorili su da nema smisla snimati srpske trilere da to niko neće hteti da gleda i da će film biti ismejan a na kraju je ČETVRTI ČOVEK imao i solidnu gledanost i uzeo je sve nagrade. Rekli su da u Srbiji ne mogu da se snimaju automobilske potere, pa su na kraju Jovan Todorović i ekipa snimili BEOGRADSKOG FANTOMA. Govorili su da nema šanse da se snimi film sa zombijima pa su Todorović & Konjević uspeli da i to urade. Uspeli smo da snimamo bez njihovih para, da nas ignorišu, potkradaju i da mi i dalje radimo. Dođavola, čak imamo i film u kome detektivski tandem glume Ken Foree i Miki Krstović. Ko je mogao očekivati tako nešto?
Iduće godine na srpskim festivalima imaćemo BEOGRADSKOG FANTOMA, ŽIVOT I SMRT PORNO BANDE, SRPSKI FILM, ZONU MRTVIH, ŠIŠANJE. To će u najmanju ruku biti filmovi koji će predstavljati nešto novo i do sada nesnimljeno u našim okvirima. Šta će imati oni? A o bioskopima da ne govorimo, oni su od toga odavno digli ruke.
To što smo uopšte uspeli da snimimo ove filmove je pravo čudo. Sada moramo da se potrudimo da ih što bolje plasiramo, da osvoje što više priznanja i imaju što veću gledanost kako bi naša vizija budućnosti srpskog filma postala još ubedljivija.
Ako imamo u vidu da naša žanrovska tradicija nije previše bogata i da ne postoji kontinuitet ovakve produkcije niti potražnje za ovakvim filmovima, moglo bi se reći da su konačno s jedne strane entuzijazam ljubitelja žanra a sa druge strane socijalne okolnosti koje se ubedljivo mogu artikulisati kroz horor počele da daju rezultate. Isto tako dobro je što u ova tri filma naša kinematografija sada može da pokrije veliki procenat onoga što horor konotativno jeste, od socijalnog komentara preko umetničkog iskaza do žanrovske ortodoksije.
U produkcionom smislu takođe je važno to što ŽIVOT I SMRT PORNO BANDE ima uticajnog lokalnog producenta, u SRPSKOM FILMU glume naše najveće glumačke zvezde a ZONA MRTVIH ima strane producente koji imaju ideju kako će film eksploatisati kasnije što znači da ovi naslovi neće biti u autsajderskoj poziciji.
Ako uzmemo u obzir da je apsolutni pobednik ovogodišnjih srpskih filmskih festivala ČETVRTI ČOVEK Dejana Zečevića koji je po svom karakteru pre svega žanrovski film, više nego oslonjen na tradicionalne strane uticaje, moglo bi se reći da je u našoj kinematografiji ove sezone žanrovski i repertoarski film u širem smislu odneo prevagu nad pogubnom kvislinškom kinematografijom koja je poražena na blagajnama, bezmalo nije imala uspeha na stranim festivalima i jedva da je nešto uspela da zakulisno osvoji na domaćim.
Ove sedmice u bioskope ulazi MILOŠ BRANKOVIĆ, film sa radikalnim pristupom koji se znatno razlikuje od uobičajenih trendova koji su upropastili našu kinematografiju, i takođe se oslanja na mnoge žanrovske tradicije u svom plasmanu otvorene socijalne kritike. Dakle, imaćemo šta da gledamo i sada i iduće godine.
Međutim, i dalje je velika borba pred nama. Izbor našeg predstavnika za oskara pokazuje da još uvek nismo uspeli da konvertiramo kvalitet i svežinu svojih pokušaja u političku moć unutar naše kinematografije. Dakle, velika borba je pred nama ali na svu sreću imamo i filmove kroz koje ćemo moći da afirmišemo svoje ideje i da se oligarsima suprotstavimo na njihovom terenu. Međutim, u toj borbi imamo jednog dezorijentisanog protivnika koji ide iz nokdauna u nokdaun, iz prljavog udarca u prljavi udarac. A sa druge strane, mi imamo entuzijazam i snagu da uprkos svemu snimamo i da ne posustajemo.
Ove godine uspeli smo da postignemo nemoguće. Govorili su da nema smisla snimati srpske trilere da to niko neće hteti da gleda i da će film biti ismejan a na kraju je ČETVRTI ČOVEK imao i solidnu gledanost i uzeo je sve nagrade. Rekli su da u Srbiji ne mogu da se snimaju automobilske potere, pa su na kraju Jovan Todorović i ekipa snimili BEOGRADSKOG FANTOMA. Govorili su da nema šanse da se snimi film sa zombijima pa su Todorović & Konjević uspeli da i to urade. Uspeli smo da snimamo bez njihovih para, da nas ignorišu, potkradaju i da mi i dalje radimo. Dođavola, čak imamo i film u kome detektivski tandem glume Ken Foree i Miki Krstović. Ko je mogao očekivati tako nešto?
Iduće godine na srpskim festivalima imaćemo BEOGRADSKOG FANTOMA, ŽIVOT I SMRT PORNO BANDE, SRPSKI FILM, ZONU MRTVIH, ŠIŠANJE. To će u najmanju ruku biti filmovi koji će predstavljati nešto novo i do sada nesnimljeno u našim okvirima. Šta će imati oni? A o bioskopima da ne govorimo, oni su od toga odavno digli ruke.
To što smo uopšte uspeli da snimimo ove filmove je pravo čudo. Sada moramo da se potrudimo da ih što bolje plasiramo, da osvoje što više priznanja i imaju što veću gledanost kako bi naša vizija budućnosti srpskog filma postala još ubedljivija.